Pico del Teide, Tenerife

27. listopadu 2015 v 19:48 |  Kanárské ostrovy
Je až neuvěřitelné, že kanárský ostrov Tenerife, který je největším z celého Kanárského souostroví, navštíví během jediného roku více než 5 milionů turistů. A stejně tak statistika říká, že téměř dvě třetiny z nich se vydají na výlet do zdejšího národního parku Pico del Teide. Ten se rozkládá na úbočí stejnojmenné hory, která se šplhá do nadmořské výšky 3718 metrů. A nejen, že je nejvyšším vrcholem celého Kanárského souostroví, ale je také nejvyšší horou celého Španělska.

Hora Pico del Teide byla známá již ve středověku, kdy její vrchol sloužil středověký námořníkům jako velmi významný orientační bod. Vzhledem ke skutečnosti, že celému Kanárskému souostroví dala vzniknout sopečná činnost, je celkem pochopitelné, že i vrchol hory a vlastně celý ostrov Tenerife je pozůstatkem staré sopky.

Zajímavostí je, že vrcholek Pico del Teide tak, jak ho vnímá většina návštěvníků ostrova Tenerife, vlastně není celou horou. Ta začíná hluboko pod hladinou Atlantiku a pokud by se započítávala celková výška od mořského dna, kde se tato již vyhaslá sopka začíná z mořského podloží zvedat, došli bychom k úctyhodné hodnotě téměř sedmi a půl kilometru. To sice nestačí na prvenství mezi světovými horami, ovšem co do sopek by Pico del Teide byla třetí za dvěma havajskými vrcholy, z nichž je ovšem v současnosti také viditelná jen jejich špička, vyčnívající nad mořskou hladinu uprostřed Tichého oceánu.V překladu znamená Pico del Teide Zasněžená hora a toto označení nese nejvyšší vrchol Kanárských ostrovů zcela po právu. Ještě během pozdního jara, kdy už se dá v příbřežních letoviscích pohodlně koupat v moři, se na zdejším vrcholu stále ještě drží sníh. Název pochází z jazyka, používaného původními obyvateli, a ti vyjádřili charakteristickou vlastnost zdejší nejvyšší hory naprosto trefně. Její vrcholek je skutečně po většinu roku přikryt sněhem.

Jedinečnost zdejší přírody pochopitelně neušla milovníkům přírodních krás a také ochránců přírody, a již v roce 1954, tedy před více než půl stoletím, nechali okolí hory a horu samotnou vyhlásit národním parkem. Většina jeho území se nachází ve výškách nad 2000 metrů a přímo kráterem Pico del Teide prochází silnice, která spojuje severní a jižní regiony ostrova. Výhodou je, že na této silnici, která se klikatí po východních svazích hory, bylo vybudováno hned několik parkovišť a odpočívadel, takže i turisté, kteří neradi chodí po horách, mají možnost prohlédnout si zdejší přírodní krásy prakticky z pohodlí automobilu.

Vzhledem k výšce hory Pico del Teide trvá i zkušeným vyznavačům a milovníkům pěší vysokohorské turistiky den až dva, než na vrcholek této hory vystoupí. To ale samozřejmě nelze předpokládat u většiny turistů, kteří na Tenerife přijíždějí, a tak zde byla vybudována lanovka, aby ani tito jedinci nebyli ochuzeni o jedinečné zážitky, které Národní park Teide a jeho sopečná krajina mohou nabídnout. Lanovku tvoří dvě kabinky pro necelých 40 osob a jezdí v současně protisměrné provozu každý den. Lanovka překonává výškové převýšení více než 1200 metrů a její horní stanice se nachází ve výšce 3550 metrů, což je necelých 200 výškových metrů pod samotným vrcholem.

Zájemci o výstup na samotný vrchol Pico del Teide by měli vést v patrnosti, že není možné na něj vystoupat bez omezení. Dle místních nařízení je počet osob, které mohou během jednoho dne až na samotný vrchol Teide vystoupit, omezen na 150 osob. Příslušná povolení jsou vystavována zdarma, ovšem je třeba si je zajistit s dostatečném předstihu, neboť během výstupu už není možné si toto povolení opatřit. Je také třeba počítat s tím, že až na samotný vrchol nepouštějí zdejší správci vždy a každého, takže se může stát, že se až na kótu 3718 metrů nebude možné dostat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama