Listopad 2015

Pico del Teide, Tenerife

27. listopadu 2015 v 19:48 Kanárské ostrovy
Je až neuvěřitelné, že kanárský ostrov Tenerife, který je největším z celého Kanárského souostroví, navštíví během jediného roku více než 5 milionů turistů. A stejně tak statistika říká, že téměř dvě třetiny z nich se vydají na výlet do zdejšího národního parku Pico del Teide. Ten se rozkládá na úbočí stejnojmenné hory, která se šplhá do nadmořské výšky 3718 metrů. A nejen, že je nejvyšším vrcholem celého Kanárského souostroví, ale je také nejvyšší horou celého Španělska.

Hora Pico del Teide byla známá již ve středověku, kdy její vrchol sloužil středověký námořníkům jako velmi významný orientační bod. Vzhledem ke skutečnosti, že celému Kanárskému souostroví dala vzniknout sopečná činnost, je celkem pochopitelné, že i vrchol hory a vlastně celý ostrov Tenerife je pozůstatkem staré sopky.

Zajímavostí je, že vrcholek Pico del Teide tak, jak ho vnímá většina návštěvníků ostrova Tenerife, vlastně není celou horou. Ta začíná hluboko pod hladinou Atlantiku a pokud by se započítávala celková výška od mořského dna, kde se tato již vyhaslá sopka začíná z mořského podloží zvedat, došli bychom k úctyhodné hodnotě téměř sedmi a půl kilometru. To sice nestačí na prvenství mezi světovými horami, ovšem co do sopek by Pico del Teide byla třetí za dvěma havajskými vrcholy, z nichž je ovšem v současnosti také viditelná jen jejich špička, vyčnívající nad mořskou hladinu uprostřed Tichého oceánu.