La Palma, Kanárské ostrovy

30. listopadu 2013 v 16:46 |  Kanárské ostrovy
Nejmenší z Kanárských ostrovů La Palma je, stejně jako celé souostroví, sopečného původu. Díky tomu jsou všechny zdejší pláže pokryty šedým, na některých místech dokonce až černým pískem. Ostrov zabírá plochu asi 700 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 90.000 stálých obyvatel.

Ostrov La Palma, který bývá též často nazýván Zeleným ostrovem, se může pyšnit čistou a působivou přírodou, která je lákadlem pro nejednoho dobrodružného turistu. Na malé ploše tu je možné najít skutečně husté lesy, sopečné vrcholky, říčky a prameny s křišťálově čistou vodou.

Ostrovu vévodí mohutný kráter La Caldera de Taburiente. Patří do zdejšího národního parku a jeho průměr dosahuje neuvěřitelných 8 kilometrů. Ve výšce 2.500 metrů je pak k vidění Roque de los Muchachos, nebo-li Skálu chlapců.


Často teprve při pohledu na kráter si návštěvníci parku uvědomí, jak obrovskou sílu musela mít dávná sopečná erupce. Nachází se tu i významná astronomická observatoř s největším teleskopem na světě, jehož primární zrcadlo měří v průměru více než 10 metrů! Na Kanárských ostrovech totiž panují nejlepší "evropské" podmínky pro pozorování noční oblohy.

Vezme-li se v potaz malá velikost ostrova La Palma, je skoro k nevíře, kolik je na tak malé ploše k nalezení zajímavostí. Sever ostrova se chlubí národním parkem Las Nieves s unikátním třetihorním pralesem, jih ostrova pak turistům nabízí národní park Cumbre Vieja s působivou památkou na prehistorickou vulkanickou aktivitu.

Značné procento místních se živí zemědělstvím a proto zde cestovatelé při poznávání ostrova často narazí na banánovníky, tabákové plantáže nebo třeba vinice.

Teplota vzduchu se zde v průběhu celého roku drží kolem 20 až 25 stupni Celsia a teplota vody se pohybuje v rozmezí 18 až 20 stupňů. To je důvodem, proč je ostrov tak oblíben u potápěčů. Ti sem přijíždějí obdivovat památky po běsnícím vulkánu pod mořskou hladinou, jež zde zanechal podvodní jeskyně, tunely, komíny a lávové stěny. Mezi tím vším se pohybuje spousta barevných rybek, chobotnice, rejnoci a želvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama