Hypogeum Hal Saflieni, Malta

20. srpna 2013 v 11:06 |  Malta
Hypogeum Hal Saflieni je asi nejznámějším podzemním prostorem na Maltě. Jeho plocha čítá cca. 500 m2 a v nejhlubším místě měří přes 10 metrů. Ale na ostrově se nenachází pouze Hal Saflieni. Celý ostrov je doslova protkán nejrůznějšími podzemními labyrinty až obdivuhodných délek.

Bohužel pro archeology je většina podzemích prostor Hal Saflieni ještě neprozkoumána, neboť jsou v drtivé většině zasypána. Na Maltě (zatím) ani neexistuje systematický průzkum, takže většina podzemních historických prostor je objevena náhodou. Co víme jistě je skutečnost, že hypogeum Hal Saflieni je jen malou součástí maltského podzemí.

Některé dochované písemnosti tvrdí, že ještě na začátku minulého století bylo údajně možné se pod zemí dostat z jednoho konce ostrova na druhý. Ostrov měl být údajně doslova provrtán sítí navzájem pospojovaných tunelů, chodeb a dalších podzemních prostor, které v minulosti sloužily hlavně jako podzemní pohřební prostory (katakomby).


A proč byly vchody do maltského podzemí nejen u Hal Saflieni zasypány? Ve třicátých letech minulého století údajně do podzemí vstoupila školní skupina s učitelem. Ze své výpravy se ale děti nevrátili. I přes důkladnou pátrací akci, do které byli zapojeni i příslušníci britské armády, která měla na ostrově početnou posádku, se ztracené osoby najít nepodařilo.

Místní obyvatelé prý ještě dlouho přinášeli Britům zprávy z nejrůznějších koutů ostrova o výkřicích a nářcích z podzemí. Ale ani žádná další záchranná práce nepřinesla kýžený výsledek, učitel i jeho žáci se z podzemí nikdy nedostali. Po nějaké době pak byli všichni prohlášeni za mrtvé.

Vlivem této nešťastné události nařídil tehdejší guvernér ostrova vchody do podzemí, až na pár výjimek, za pomoci výbušnin zasypat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama