Ġgantija, Malta

28. srpna 2013 v 20:37 |  Malta
Nejznámějším maltským megalitickým chrámem a jedním z nejstarších chrámů na světě je Ġgantija na ostrově Gozo.

Maltské babičky prý dodnes vyprávějí svým vnoučatům prastaré příběhy o obrech, kteří chodili po ostrově a na zádech přenášeli obrovské balvany. Zatím totiž neexistuje věrohodné a vědecky podložené vysvětlení způsobu, jak na Maltě vznikly starobylé kamenné chrámy nejen v oblasti Ġgantija a kdo byli jejich stavitelé, kteří byli již před několika tisíci lety schopni přemisťovat balvany, jejichž hmotnost se pohybuje řádově v desítkách tun.

Ggantija (jinak také Věž obrů) byla objevena teprve před 200 lety místními zemědělci na výšině Xahra. Jde o nejstarší volně stojící kamennou stavbu na světě. Odhaduje se, chrám byl vybudován o 1000 let dříve než egyptské pyramidy v egyptské Gíze a je o 1500 let starší než megalitický symbol Stonehenge ve Spojeném království.


O stavitelích chrámů Ġgantija se do současnosti bohužel nedochovaly téměř žádné informace. Na Maltě nebyly nalezeny ani jejich obydlí, ani pracovní nástroje. Podle některých archeologů se pravděpodobně jednalo o předky stavitelů pyramid, kteří sem připluli ze Sicílie a později se přemístili dále na jih do egyptské delty Nilu.

Podobných kamenných chrámů jako Ggantija bylo na maltských ostrovech objeveno celkem 12. Celá polovina z nich si již stihla najít svou cestu na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Předpokládá se, že další se ještě ukrývají pod zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama