Červenec 2013

Cala Ratjada

18. července 2013 v 15:29 Mallorca
Víte, co je to Cala Ratjada nebo-li zátoka rejnoků? Jde údajně o nejhezčí turistické středisko na středomořském ostrově Mallorca. Nachází se v severovýchodním cípu Mallorky a z dříve malé rybářské vesnice postupem času vyrostla rušná turistická oblast. Neztratila ovšem nic ze svého půvabu a vzhledem k cestovnímu ruchu se neustále rozvíjí.

Původně rybářská vesnička byla pojmenována podle stejnojmenné zátoky Cala Ratjada. A proč zrovna rejnočí zátoka? Název si vysloužila díky velmi dobrým podmínkám pro lov rejnoků. V dnešní době je sice Cala Ratjada známá spíše lovením langust, ale název inspirovaný rejnoky už jí zůstal.

Při procházkách po promenádě v městečku Cala Ratjada je cítit směsice vůní ryb, moře a soli. Téměř na každém kroku se nachází nějaká restaurace, kavárna, bar nebo podobný obchůdek, ve kterém je možné ochutnat nějakou místní specialitu.

Malta podruhé

3. července 2013 v 16:40 Malta
Maltské souostroví tvoří dva velké ostrovy, Malta a Gozo, a pak několik menších ostrůvků, z nichž nejznámějším a největším je Comino.

Malta je 4x větším ostrovem než její severozápadní soused Gozo a na jeho území se nachází i hlavní město La Valetta. Na tomto ostrově turisté nejčastěji zaslechnou angličtinu, která je zde hojně využívána i mezi domorodci.

Na ostrově se nachází i megalitický komplex Ħaġar Qim, jehož počátky sahají celých 5000 do historie, do městečka Il-Mosta se jezdí především kvůli místnímu kostelu s poutavě vyzdobeným interiérem. V Mdině je k vidění jediná železniční stanice na ostrově a to Malta už téměř 100 let žádnou železnici nemá.