Zajímavá místa na Mallorce

19. června 2013 v 16:59 |  Mallorca
Mallorca je odjakživa místem, kde se setkával arabská kultura s evropským křesťanským vlivem. Ve 13. křesťanství převážilo pomyslné misky vah na svou stranu a jako živoucí důkaz tohoto vítězství může sloužit například proslulá katedrála světla La Seu. Ta byla postavena na základech hlavní mešity v v Palma de Mallorca.

I když se s její stavbou započalo již ve 13. století, dokončena byla teprve roku 1601. Téměř 400 let stavebních prací je ale na katedrále znát, v současnosti patří k nejkrásnějším sakrálním stavbám v Evropě a je dokonce jednou z největších gotických náboženských staveb na světě. Kromě své velikosti drží tato stavba v halvním měste ostrova Mallorca Palma de Mallorca ještě jeden světový primát. V jejím průčelí je totiž zabudováno údajně největší rozetové okno na světě. Sluneční paprsky, které prostupují oknem do interiéru katedrály, promítají na západní stěně katedrály, pozoruhodné barevné kreace. Vzhledem k poloze okna je světelné představení nejpůsobivější na počátku zimy v listopadu a koncem zimy v únoru. To sice nebude na ostrově úplně ideální počasí pro koupání, ale zase zde nenarazíte na davy turistů a k poznávání ostrova a hlavního města Palma je to ideální čas.


V jednom z nejmalebnějších horských údolí uprostřed pohoří Sierra de Tramontana leží klášter Monasteri de Lluc, který původně býval jen malou kaplí. Každým rokem jeho branami projde téměř 60.000 poutníků a jedná se tak o nejnavštěvovanější poutní místo na ostrově Mallorca.

Legenda praví, že kdysi dávno našel místní pastýř Lluc (Lukáš) na břehu potoka černou sošku Panny Marie. Vzal ji a odnesl do nejbližší modlitebny. Zpráva o nálezu se rychle šířila a již druhý den ráno se k ní vypravili lidé z okolí. Soška ovšem během noci zmizela. Nakonec byla opět nalezena v místech, kde je před lety objevili. Když se tato podivná věc zopakovala i potřetí, zdejší obyvatelé ji považovali za zázrak a na onom místě začala vyrůstat malá kaple.

Jelikož poutníků každým rokem přibývalo, během let přestavěli věřící původní kapli na klášter. Ten svému účelu slouží do dnešních dnů a pokud ostrov Mallorca někdy navštívíte, určitě si nenechte jeho návštěvu ujít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama