Návštěva Benátek

6. května 2013 v 18:14 |  Itálie
Benátky jsou unikátním městem na severovýchodě Itálie. Tvoří je 118 ostrovů, které jsou navzájem pospojovány více než 400 mosty. Celá aglomerace je protkána 115 kanály, na kterých panuje čilý ruch nejrůznějších gondol, lodí a člunů.

Asi největší zvláštností města je právě benátská doprava, která proslavila Benátky daleko za hranicemi Itálie. Nejčilejší ruch panuje samozřejmě na největším z benátských kanálů, na kanálu Canale Crande.

Ale pozor! Pokud v Benátkách od někoho uslyšíte, že si musíte počkat na autobus, nenechte se zmást. Autobusy zde sice suplují lodě na kanálech, avšak fungují jako jakákoliv jiná hromadná doprava. Dokonce si zde můžete stopnout jakési vodní taxi. Skutečných aut však v Benátkách opravdu mnoho nepotkáte. Jedinou výjimku tvoří severozápadní část, která je s pevninou Itálie propojena železničním a silničním, téměř 4 km dlouhým, mostem Ponte della Liberta.


A na co se můžete v Benátkách těšit? Především je to řada světoznámých architektonických skvostů, lákavá projížďka typickou gondolou a samozřejmě nesmíme zapomenout na oblíbený karneval, který trvá celé 3 týdny.

Největší problém, se kterým se Benátky v posledních letech potýkají, je stále stoupající hladina vody v kanálech. Reálně hrozí totální zatopení a tím i praktická ztráta celého města. Vědci již přišli s několika řešeními, ale bohužel není jistota, že v případě potřeby budou fungovat. Nejjednodušším, bohužel ovšem nereálným, řešením by bylo celé Benátky se všemi architektonickými poklady, zvednout výše nad hladinu moře.

Při procházce Benátek byste určitě neměli zapomenout na baziliku svatého Marka. Jedná se o nejznámější a též nejčastěji fotografovanou stavbu s unikátní vnitřní i venkovní výzdobou. Celý komplex je doslova napěchován obrovským množstvím soch a mozaiek. Vzhledem k tomu, že vstup je zdarma, si ale nejspíše budete muset před vstupem vystát docela dlouhou frontu.

Dále byste měli svou cestu směřovat ke zvonici svatého Marka. Ta stojí nedaleko baziliky a tyčí se do výšky 100 metrů. Za návštěvu stojí též Dóžecí palác, Most vzdechů, procházka podél již zmíněného Canale Grande, jeden ze symbolů města Ponte di Rialto či další bazilika Santa Maria della Salute.

Benátky a vlastně celá Itálie má svým návštěvníkům určitě co nabídnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama