Květen 2013

Letovisko Černomorec

29. května 2013 v 16:08 Bulharsko
Poměrně klidné a zatím ne příliš známé bulharské letovisko Černomorec se nachází na poloostrově na jižní straně Burgaského zálivu a asi 20 kilometrů od Burgasu. Velké oblibě se toto středisko těší hlavně mezi českými turisty, kteří sem jezdí v hojném počtu. Z malé vesničky tak časem vyrostlo oblíbené turistické středisko.

A proč tolik turistů volí právě dovolenou v Černomorci? Důvodem bude s nějvětší pravděpodobností skvělá atmosféra a krásná příroda, kvůli které se sem vyznavači rekreační pěší turistiky rádi vrací. Velkou výhodou jsou především příznivé ceny, za něž se tu návštěvníci mohou stravovat ve zdejších příjemných restauracích a kavárnách. Černomorec je na české turisty velmi dobře připravený a tak jsou ve většině restaurací k dispozici jídelníčky a nabídky v českém jazyce.

Sardinie

22. května 2013 v 9:56 Itálie
Na druhém největším ostrově Středozemního moře, Sardinii, začíná sezóna v průběhu měsíce května. Sluneční svit nabývá pomalu na intenzitě a představa romantických a liduprázdných pláží, skalisek a šplouchajícího moře láká na tento ostrov, ležící západně od Apeninského poloostrova, nejednoho turistu.

Jenže až začátkem 60. letech minulého století se povedlo na Sardinii vymýtit malárii a teprve od té doby si mohla začít budovat oblibu u turistů. Ti zde mohou trávit zasloužený čas odpočinku lenošením na plážích Středozemního a Tyrhénského moře.

Zdejší podnebí je středomořské a průměrné teploty v průběhu celého roku se pohybují kolem 14 - 20 stupni Celsia. V období jara a podzimu je ale třeba počítat s poměrně silnými větry.

Maltské souostroví

16. května 2013 v 15:41 Malta
Co je Malta? Malý ostrůvek uprostřed Středozemního moře na pomezí různých kultur a světů. Ostrov s tisíciletou tradicí sahající až do 5. století před naším letopočtem. Ostrov, který v průběhu věků střídavě ovládalo více než 10 říší či zemí. A v neposlední řadě je Malta též ostrovem, jež jeho poloha v dobách míru předurčila k cestování a poznávání.

Bohužel je pravdou, že při kvůli cestě na Maltu budete muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky. Odměnou vám ale bude možnost strávit pobyt na tomto středomořském ostrově jak na nějakém klidném místě, kde nebudete nikým a ničím rušeni, tak v rušném městě v severovýchodní části ostrova. Další možnou alternativou jsou hotely nedalekém ostrově Gozo. Gozo mimochodem v překladu znamená radost a štěstí a na tomto ostrůvku je velmi oblíbený odpočinek na pláži Ramla I-Hamra s červeným pískem.

Co o dovolené v Bulharsku?

12. května 2013 v 18:58 Bulharsko
Dovolená v Bulharsku patří mezi českými turisty již několik desetiletí k jedné z nejoblíbenější a i letos se vydají do této balkánské země tisíce turistů nejen z Čech. Před nějakými 30 lety se jednalo o jednu z mála zemí, kam bylo cestování povoleno a ve které si turisté museli posouvat hodinky o hodinu vpřed.

Bulharsko je od roku 2007 členem Evropské unie a již od roku 2004 členem NATO. Ale na středoevropana zde čeká úplně odlišná kultura než na kterou je zvyklý. Důvodem je především pravoslavná víra, kterou v Bulharsku vyznává většina obyvatel. Setkat se tu je samozřejmě možné i s menšinami, jako jsou Turci či Romové. Hlavním městem je Sofie s téměř 1,5 milionem obyvatel.

A i když by se našinci mohlo zdát, že Bulharsko toho k vidění moc nenabízí, opak je pravdou! Bulharsko je na evropské poměry rozsáhlá země a najdete tu stovky turisticky atraktivních míst. Nalézá se tady dokonce 9 míst, která jsou zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Turisté zde mohou obdivovat jak skvosty historické architektury, tak všudypřítomné přírodní výtvory.

Portugalské Algarve

9. května 2013 v 13:54 Portugalsko
Pokud byste chtěli svou letošní dovolenou strávit úplně na konci Evropy, budete se muset vydat na dlouhou cestu přes Německo, Franci a Španělsko až do Portugalska. Geografickým koncem Evropy totiž bývá nazýváno jihoportugalské Algarve. Turisticky velmi oblíbená oblast nabízí především krásné pláže, příjemné klima po celý rok a vyhlášenou portugalskou kuchyni.

Pravdou je, že v nabídce zájezdů českých cestovních kanceláří Algarve zatím moc nefiguruje. U našich západních sousedů je tomu ale jinak, neboť Portugalsko se mezi německými turisty těší již několik let velké oblibě. Široká škála hotelů všech druhů i luxusu láká k relaxaci a pohodové dovolené. Vybírat ubytování je možné nejen ve známých letoviscích, jako jsou Albufeira, Faro, Praia da Luz, Tavira nebo Lagos, ale i v mnoha dalších, zatím tolik nenavštěvovaných, prázdninových střediscích na Algarve.

Návštěva Benátek

6. května 2013 v 18:14 Itálie
Benátky jsou unikátním městem na severovýchodě Itálie. Tvoří je 118 ostrovů, které jsou navzájem pospojovány více než 400 mosty. Celá aglomerace je protkána 115 kanály, na kterých panuje čilý ruch nejrůznějších gondol, lodí a člunů.

Asi největší zvláštností města je právě benátská doprava, která proslavila Benátky daleko za hranicemi Itálie. Nejčilejší ruch panuje samozřejmě na největším z benátských kanálů, na kanálu Canale Crande.

Ale pozor! Pokud v Benátkách od někoho uslyšíte, že si musíte počkat na autobus, nenechte se zmást. Autobusy zde sice suplují lodě na kanálech, avšak fungují jako jakákoliv jiná hromadná doprava. Dokonce si zde můžete stopnout jakési vodní taxi. Skutečných aut však v Benátkách opravdu mnoho nepotkáte. Jedinou výjimku tvoří severozápadní část, která je s pevninou Itálie propojena železničním a silničním, téměř 4 km dlouhým, mostem Ponte della Liberta.

Siam Park, Tenerife

5. května 2013 v 21:09 Kanárské ostrovy
Hledáte největší Aqua Park v Evropě? Pak vaši cestu směřujte na jih Tenerife. Tak naleznete park, který byl otevřen v roce 2008 a má rozlohu neuvěřitelných 185.000 metrů čtverečních. Vstupné se pohybuje kolem 28 eur za dospělou osobu a 18 euro za dítě.

Siam Park je opravdu velkolepý vodní park, který se při stavbě inspiroval starým Thajskem. Otevření se dokonce účastnila thajská princezna.

Dobrodružství zde můžete prožívat uprostřed ztracených měst, na tropických ostrovech a písečných plážích. Siam Park je zkrátka jedinečný. Nejednoho turistu překvapí skryté jeskyně, vodopády, mosty, vodní kanály či tunely, které spojují všech 25 budov v thajském stylu.

Španělsko v kostce

3. května 2013 v 22:32 Španělsko
Španělsko patří již několik desetiletí k nejvýznamnějším turistickým zemím Evropy. Každý rok navštěvují jeho pobřežní letoviska na Pyrenejském poloostrově, stejně tak jako jako Kanárské ostrovy v Atlantiku a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři miliony nadšených cestovatelů a turistů.

Jeho název pochází z latinského slova Hispania, které ve starověku označovalo dnešní Pyrenejský poloostrov. Geograficky sousedí s Portugalskem, Andorrou a Francií. Hlavním městem je Madrid, ve kterém žije více než 3.000.000 obyvatel. Spolu s Madridem patří k turisticky atraktivním místům ještě například hlavní katalánské město Barcelona, které leží na východním pobřeží a nebo Málaga na jihovýchodě. Dalšími městy, které stojí za zmínku, jsou třeba Valencie, Sevilla nebo Bilbao.